menu search
person

Selamlar, ben Allah'ın izniyle asker olmak isteyen bir öğrenci kardeşinizim. Kafamda şu soru sürekli dönüp dolaşıp duruyor,
bir anda vücudum alev alsa ve acısına dayanamayıp kafama sıksam, ya da esir düşsem bilgi vermemek ve acı çekmemek için intihar etsem bunun hükmü ne olur? Yada kısaca işkenceden kurtulmak, bilgi vermemek için intihar etsem bunun hükmü ne olur?


Biliyorum komik bir soru ama sürekli kafamı kurcalıyor, lütfen yanlış anlamayın.

 

thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
192 gösterim

1 cevap

İntihar Etmenin Hükmü Nedir?

Kıymetli kardeşimiz,

Allah (ac) hayat sermayesini vermekle, biz kullarına büyük bir lütufta bulunmuştur. Birisi bize bir emanet verse, biz de emanet aldığımız o şeye kendimizce zarar versek bu emanete ihanet olmuş oluruz. Allah'ın bizlere bahşettiği can da bize emaneten verilmiştir. Bu bağlamda Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, "Kendinizi öldürmeyiniz" (Nisa, 29), "Allah'ın yasakladığı canı haksız yere öldürmeyiniz" (En'am, 151) buyurarak bu cinayeti yasaklamıştır. 

Kişinin canı acıdığı için kendisini öldürmesi caiz midir?


Bu konu hakkında Hz. Peygamber (sav) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: ""Sizden evvelki ümmetlerden yaralı bir adam vardı. Yarasının acısına dayanamayarak bir bıçak aldı ve elini kesti. Fakat kan bir türlü durmadığından adam öldü. Bunun üzerine Allah (cc); 'kulum can hakkında benim önüme geçti, ben de ona cenneti haram kıldım', buyurdu." (Buhârî, Enbiyâ, 50).

Yine Hz. Peygamber (sav) başka hadislerinde de kendisini bıçakla, dağdan atmak suretiyle veya zehir içmek suretiyle öldüren kimselerin cehennemlik olduklarını bildirmektedir. 

      - "Kim kendisini bıçak gibi keskin bir şeyle öldürürse, cehennem ateşinde kendisine onunla azap edilir." (Buhâri, Cenâiz, 84). 

     - "Kim kendini bir dağın tepesinden atar da öldürürse cehennem ateşinde de ebedi olarak böyle görür. Kim zehir içerek kendisini öldürürse cehennemde zehir kadehi elinde olduğu halde devamlı ceza çeker." (Müslim, İman, 175; Tirmizi, Tıb, 7; Nesâî, Cenâiz, 68, Dârimi, Diyât, 10; Ahmed b. Hanbel, II, 254, 478).

Elbette ki bu intihar şekilleri birer misaldir. Asıl vurgulanmak istenen kişinin kendi canına kıymasının caiz olmayışıdır.

Bu açılardan bakılacak olursa, hangi sebeple olursa olsun kişinin kendisini öldürmesi helal olmaz.

thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
Hoş geldiniz,

İslami Sorular

sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

22 soru

15 cevap

1 yorum

129 üye

Bumerang - Yazarkafe