menu search
person
Es selamu aleyküm, hocam yılbaşında iş yerinden alınan ikramiye caiz midir, bir bilgi verebilir misiniz?
thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
122 gösterim

1 cevap

Yılbaşında iş yerinden alınan hediye veya ikramiye caiz midir?

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu.

Yılbaşı olması hasebiyle yılbaşında işyerinin ikramiye, kumanya veya hediye vermesi, bu hediyelerin alınması hoş görülmemiştir. Çünkü yılbaşı bizim değil gayri müslimlerin bayramıdır. Bu hediyeleri almak ise onların bayramlarının benimsenmesine ve Müslüman toplum içerisinde yaygınlaşmasına sebebiyet verecektir. Daha ötesi, belki de kendi öz bayramlarımızdan bile daha önemsenir bir hale gelebilecektir. Bu zararı def edebilmek maksadıyla bu türden aynî veya nakdî hediyeleri almak doğru olmaz. Ancak eğer ki sizin talebiniz olmadan verilecek olan miktar her halükarda size veya başkasına verilecekse onu alıp iki türlü değerlendirebilirsiniz:


  1. Sizin ihtiyacınız var ise siz kullanırsınız,
  2. Sizin ihtiyacınız yok ise onu ihtiyacı olan birisine veya bir hayır kuruluşuna verebilirsiniz.


Tüm bunların yanında tavsiyemiz şudur: Eğer verilen ikramiyenin, yılbaşından dolayı verildiğini biliyorsanız; bir Müslümana yakışan, "ben benim olmayan bir bayramın ikramiyesini almam, onların bayramlarını meşrulaştırmam" diyebilecek bir cesaret ortaya koyabilmenizdir. Müslümana bu tür durumlarda muhalif olmak yakışır.Yılbaşında Verilen Hediyeleri Alıp Fakirlere Versek Caiz Midir?

Burada İslam'ın menfaatinin daha ön planda olacağı kanaatindeyim. İhtiyaç sahibinin ihtiyacı bir şekilde giderilebilir belki. Ancak tüm Müslümanlar sürekli alır ve sessiz kalırlarsa, belki bu sessizliğin yıllar sonra bu bayramın normal dini bayramlarımız gibi topluma yerleştiğini görecekler. Günü kurtarma derdinde olmamalı Müslüman, biraz uyanık olmalı ve ilerisini hesap etmeli. Ayrıca İslam'ın menfaati şahısların menfaatinden önce gelir. 


Tabi ki tüm bu söylediklerimiz illa da uyulması gerekli olan demek değildir. "O para zaten her halükarda birine verilecek, bari ben alıp bir ihtiyaç sahibine vereyim" denildiğinde de kişi günah işlemiş olmaz. Bu ruhsattır, kişi dilerse kullanabilir. Ancak bizim dediğimiz şey ise azimettir ve daha büyüktür. Tevhidi ve kafirlerin planlarını az çok anlamış şuurlu Müslümanlara azimeti tercih etmek yakışır.


Ancak bazı yerlerde de sistem şu şekilde işliyor olabilir: Para elden değil de direkt size sormaksızın hesabınıza yatırılıyor olabilir. Bu durumda gerçekten çok ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz, yoksa onu alıp ihtiyaç sahibi birine veya bir hayır kurumuna verebilirsiniz.thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
Hoş geldiniz,

İslami Sorular

sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

22 soru

15 cevap

1 yorum

129 üye

Bumerang - Yazarkafe