menu search
person
Network marketing sistemi caiz midir? Bu minvalde piyasada birçok sistem mevcut. Üye Yaparak para kazanmak veya Gano excel türü işler caiz midir? Allah razı olsun.
thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
2.2k gösterim

1 cevap

Öncelikle para kazanmanın meşru yollarını bilmek gerekir. Şu şekilde ele alabiliriz:

1 - Bir malınız vardır ve siz o malınızı satarak para kazanabilirsiniz.

2 - Malınız yoktur ama kendiniz uğraş vererek bir işte çalışırsınız, yani fiili olarak çalışmak suretiyle para kazanabilirsiniz.

3 - Malınız yoktur, fiili olarak (bedenen çalışmanız) da yoktur ama o işte sorumluluğunuz vardır. Bir sorun olacağı zaman hesabı sizden sorulacaktır. Örneğin bir adam inşaatın kabala olarak işini alır ama kendisi çalışmaz, işi işçilere verir, ancak doğabilecek her sorundan da sorumludur. 

Bu üç türlü de kazanılan para da bir sorun yoktur.


şimdi Network Marketing sistemi caiz midir? sorusunun cevabına geçelim:


Network Marketing Sistemi Gano Excel Caiz midir?

- Gano excel de sistem şöyledir:

- Öncelikle parasını verip onların ürününü satın alıyorsunuz. Paranıza karşılık bir mal satın almış oldunuz, bunda bir sorun yoktur. 

- Onların ürünlerini başkalarına tavsiye etmek yoluyla da o kişinin yapacağı alışverişe mukabil alacağınız primde de bir sorun yoktur. Ancak sorun bundan sonra başlamaktadır.

- Burada meseleyi daha iyi anlamak için şöyle bir misal verelim: Diyelim ki ben Gano excel'den bir ürün aldım, bunda bir sıkıntı yoktur. Sonra satılan üründen de firma bana komisyon verecek ya, para kazanma niyetiyle geldim o malı sana da önerdim. Senin hoşuna gitti ve sende benim vesilemle satın aldın, bende komisyonumu aldım. Buraya kadar bir sorun yok. Sonra sende sevdin bu işi ve gittin diyelim ki ahmet ve mehmet isimli 2 arkadaşına sattın. Senin onlara satarak aldığın komisyonda da bir problem yok. Ancak Gano excel sistemi o 2 kişiden taa bana bile para gönderecek. 


Halbuki ben Ahmet ve mehmet'i tanımam. İşte burada yukarda saydığımız 3 husustan hiç biri yok. Ben bu parayı kazandım ama bir amel işlemedim, bir mal da satmadım veya bu işte benim herhangi bir mesuliyetim de yok.

- İşte bundan dolayı bu iş o noktadan itibaren caiz olmaktan çıkıyor. Sistemin genel mantığı da bu olduğundan ve haramlık yönü ağır olduğundan caiz olan tarafı düşünülerek bile o firmadan ürün satın almak caiz olmamaktadır. Çünkü sizin alacağınız ürün ile birilerine haksız (helal olmayan) paralar gidecektir.


  Sonuç olarak; 

- Network Marketing sistemi caiz değildir.

- Üye yaparak para kazanmak helal değildir.

- Gano Excel caiz değildir.

thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
itiraz ediyorum çünkü 3. maddede söylediklerinizle çıkardığınız sonuç uyuşmuyor.
3 - Malınız yoktur, fiili olarak (bedenen çalışmanız) da yoktur ama o işte sorumluluğunuz vardır. Bir sorun olacağı zaman hesabı sizden sorulacaktır. Örneğin bir adam inşaatın kabala olarak işini alır ama kendisi çalışmaz, işi işçilere verir, ancak doğabilecek her sorundan da sorumludur.

ahmet ve mehmeti tanımayabilirim onların üye olmasında veya ürün almasında etkim olmayabilir ama onları üye yapıp ürün satan kişiden ben mesulüm. ona ürün satmayı üye yapmayı ben öğrettim. onun sponsoru benim. onu yetiştiren benim. işi ona öğretiyorum ve hatası olursa bana gelecek. sorumluluğum var. misal sen çocuğuna kuran-ı kerim okumayı öğretirsen sen öldükten sonra bile olsa o kuran-ı kerim okuduğunda sana sevap yazılır ama vakit ayırıp okuyan sen değilsin çocuk, buna benziyor.
Hoş geldiniz,

İslami Sorular

sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

22 soru

15 cevap

1 yorum

129 üye

Bumerang - Yazarkafe