menu search
person
Bir kişi imanın bütün şartlarını yerine getirse ama sadece bir tanesine şüphe ile baksa bu kişi kafir olur mu?
thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
189 gösterim

1 cevap

İmanın şartlarından biri eksik olursa kişi kafir olur mu?

İmanın şartlarından biri eksik olursa kişi kafir olur mu?

Değerli kardeşimiz,
İman; emniyet, güven duymak manalarına gelmektedir. Allah'a iman etmiş bir kimse Allah'a gereği gibi ve layık olduğu şekilde güvenmelidir. 

İmanın şartlarından biri eksik olursa veya imanın şartlarından herhangi birisine şüpheyle bakılırsa bu, Allah'a herhangi bir meselede güven duymamak anlamına geldiği için böyle bir kimsenin imanı kabul edilmez. 


İmanın şartlarını yerine getirmekte şüphe duyan birisi ne yapmalıdır?


Şüphe duyan kişi evvela şüphe duyduğu zata bakmalıdır. Kimden şüphe duyduğunun farkında olmayan insanın şüphe duyması kaçınılmazdır. 

Mesela Picasso bir resim çizecek denilecek olursa, Picasso'yu tanıyanlar bilirler ki o çiziyorsa kaliteli iş yapar. Ancak onu tanımayanlar belki de ilk başta "acaba güzel bir resim yapabilir mi ki?" diye düşünebilirler. Demek ki tanımak önemlidir. 


Kur'an-ı Kerim bize bir yol göstermektedir: "Yaratan Rabbinin adıyla oku!" Burada Allah (cc) kendisini kullarına tanıtmaktadır. Öyle bir Rab ki yoktan var ediyor. Şu halde şüphelerden kurtulmak isteyen insan evvela yaratıcı olan rabbini tanımak zorundadır. Allah'ı tanımanın en kestirme yolu "Kainat kitabı"nı okumaktır. İnsan yaratılanlara bakar, tefekkür eder ve Allah'ın sonsuz kudretini görmeye başlar. Gökyüzünde yıldızların boşlukta ve hiçbir dayanağı olmadan durduğunu görür. Yaşadığı dünyanın altının magma tabakası yani ateşle dolu olduğunu görür. Tüm bu tehlikelere rağmen kendisini güven içerisinde hissettiğinin farkına varır. 


İnsana bu güveni veren kimdir?

Yüce Allah (ac) el-Mü'min-dir. Yani yaratmış olduğu tüm mahlukata güven veren ve kendisine güvenilen demektir. Demek ki Allah güven vermektedir. Her an tehlikelerle boğuşmak zorunda kalabileceğimiz bir dünyada bizi tehlikerden uzak tutmaktadır. O halde imanın şartlarından biri eksik olursa  kişi kafir olur mu? diye sorarken "acaba ben Allah'ı gerçekten tanıyor muyum" sorusunu da sormalı insan. Allah'ı tanıyan şüphelerinden de kurtulacaktır. 


Sizde cevabımıza katkıda bulunmak veya bu konu hakkında yaşadığınız veya şahit olduğunuz bir hatıranızı anlatmak isterseniz yorum yapabilirsiniz.


www.islamisorular.net

thumb_up_alt 0 beğenilme thumb_down_alt 0 beğenilmeme
Hoş geldiniz,

İslami Sorular

sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

22 soru

15 cevap

1 yorum

129 üye

Bumerang - Yazarkafe